
Hmm, ez az egyik kedvencem, valószínűleg azért, mert, nagyon szeretem a diót, a dióval készült süteményeket.

Néhány nappal ezelőtt egy kedves ismerősöm meglepett "egy kis" olvasnivalóval, volt közöttük néhány gasztronómiai újság is, tele kipróbálásra váró receptekkel! Ezek egyikében találtam meg az amerikai palacsinta receptjét, így vasárnap reggelire el is készítettem!
Hozzávalók:
3 dl tejföl,
3 tojás,
2 evőkanál cukor,
1 csipet só,
1 csomag sütőpor,
20 dkg liszt,
olaj.
Elkészítés:
A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A sárgáját a tejföllel és a sóval simára keverjük. A habot és a tejfölös részt óvatosan összekeverjük. A lisztet a sütőporral elkeverjük és hozzákeverjük a masszához. Forró olajozott palacsinta sütőben 1 centi vastagon, körülbelül 10 centi átmérőjü kör alakú formában sütjük ki a palacsintákat.Mindkét oldalukat arany sárgára sütjük. Ebből a mennyiségből 10-12 darab lesz.
Lekvárral, gyümölccsel, csokiszósszal is nagyon ízletes laktató reggeli, vagy ebéd utáni desszert. Én a Rongyilla által készített finom sárgabarack lekvárral ettem!
A gombával készült ételekkel kapcsolatban, mivel nem vagyok nagy szakértő én legszívesebben ellenőrzött körülmények között árult, laska vagy champignon gombát vásárolok.
Bakonyi pennével, azért pennével, mert éppen nem volt itthon más tésztaféle. A penne sonkával, egyébként a Gergő kedvence, de ezt majd egy másik alkalommal. A bakonyi módra készült ételeket általában galuska körettel tálalják, de a penne is kiválóan illik hozzá!
Hozzávalók:
40 dkg pulykamell,
25 dkg gomba (friss laska vagy shampignon)
50 dkg penne tészta,
1 csokor újhagyma,
3 dl tejföl,
2 evőkanál liszt,
só, bors, őrölt pirospaprika, olaj.
Elkészítés:
A gombát és az újhagymát megtisztítjuk, apró szeletekre vágjuk, kevés olajon megfuttatjuk, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk őrölt pirospaprikával (csemege fűszerpaprika) és hozzáadjuk a csíkokra vágott pulykamell darabokat. Többször átforgatjuk, hogy a húsdarabok kifehéredjenek, utána kevés vízzel felöntjük és fedő alatt 45 percig főzzük. Ha a hús omlós és a gomba is megfőtt, hozzátesszük a tejfölt, a tetejére szórjuk a lisztet, gyorsan összekeverjük és mégegyszer felfőzzük. A lisztet fokozatosan adjuk hozzá, kavargatás közben, hogy ne maradjon csomós.
A pennét kifőzzük, és együtt tálaljuk.
A brokkoli (Brassica oleracea) vagy spárgakel a keresztesvirágúak családjába tartozik, neve is mutatja, hogy káposztafélével (Brassicaceae) van dolgunk. A brokkoli név olasz eredetű, jelentése káposztabimbó. Mintegy harminc fajtája ismert. Szezonja őszre és a tél elejére esik. Ásványi anyagai közül említésre méltó a kálium, a kalcium, a magnézium, nátrium, a vas, a cink és a foszfor. A főtt brokkoliban már nincs meg a nyers növény A-vitaminja, de mintegy 90 mg C-vitamint tartalmaz.
Ebből is látszik, mennyire egészséges, sőt a rákkutatás, a daganatos megbetegedések kezelése során is értek el eredményeket, jelentős szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megakadályozó étrendben.
Vásárláskor frissességét leginkább üde, vízzel telt levelei garantálják. Az apró virágok bimbósan a legfinomabbak, tehát a sárgászöld virágok megjelenése a brokkoli fején nem éppen a kiváló minőség jele.
(forrás: Házipatika.com)
Tehát az egészség jegyében jöjjön a brokkoli krémleves.
Hozzávalók:
1 nagyobb fej brokkoli,
2 dl főzőtejszín,
só, vegeta,
a díszítéshez reszelt gouda vagy edami sajt,
néhány kis szelet bagett pirítva.
Kevés (csak amennyi épp ellepi) sós, vegetás vízben megfőzzük a megmosott, rózsáira szedett brokkolit. A főzési idő nagyon rövid, maximum 20 perc, de 10 perc után néhány rózsát kiveszünk és félre tesszük.
20 perc után turmix gépbe öntjük és összeturmixoljuk 2 dl főző tejszínnel. A turmixolás után még 10 percre visszatesszük a tűzre, hogy a tejszínnel együtt is felfőjjön, és már kész is.
Reszelt sajttal és pirítóssal a legfinomabb!
Hozzávalók:
6-7 szelet füstölt tarjafilé,
4-5 szelet szalonna,
1 kg burgonya
só, petrezselyem levél
3-4 evőkanál olaj
Elkészítés:
A tarjafiléket megmossuk (nem kell előre beáztatni és külön fűszerezni sem) a tál aljára sorakoztatjuk. A burgonyát meghámozzuk, és a kisebbeket egészben hagyva, a nagyobbakat félbe, negyedbe vágva a hús tetejére terítjük. Sózzuk és megszórjuk apróra vágott petrezselyem levéllel. A szalonnacsíkokat a tetejére fektetjük, ráöntjük az olajat és 1 dl vizet. Sütőbe tesszük másfél órára. Ennyi idő alatt megpárolódik, megpuhul a hús és a burgonya is. Kitakarva még 10 percig pirítjuk és leszedjük a tetejéről a burgonyát. A tarja szeleteket megfordítjuk és még 20-25 percre visszatesszük, hogy az alsó oldaluk is megpiruljon.
Hozzávalók:
30-35 friss, egészséges szőlőlevél
25 dkg darált hús,
3 egész citrom,
1 csomag újhagyma,
friss mentalevél,
1 nagyobb paradicsom,
1 csésze rizs,
oliva olaj,
só, bors
Elkészítés:
Kevés oliva olajon megfuttatjuk az apróra vágott újhagymát, hozzá adjuk az ugyancsak apró kockákra vágott paradicsomot, egy maréknyi friss mentalevelet beletépdesünk, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a darált húst, és a megmosott rizst, és ráfacsarjuk egy citrom levét. Az egészet 15 perc alatt összepirítjuk.
A szőlőleveleket megmossuk, forró vízbe áztatjuk 1-2 percre, amíg megpuhul és picit sötétedik a színe. A forró vízbe beletesszük fél citrom levét is. A szőlőlevél szárát levágjuk, a tölteléket kanalanként egy-egy szőlőlevélbe csomagoljuk.
Mázas cseréptálba sorakoztatjuk a kis töltött levélkéket, a tetejére rácsorgatjuk a maradék citromok levét, és felöntjük vízzel. Mielőtt a sütőbe tesszük, le kell súlyozni a töltelékeket, például egy kistányérral. Lefedve a cseréptálat 1 órára sütőbe tesszük. Egy óra után kivesszük a tálat a sütőből és még két órán keresztül plédbe bugyolálva dunsztoljuk. Így egyrészt összeérnek az ízek, másrészt melegen tartjuk. Igazi görögös ízű finomságot kapunk, amit ehetünk előételként, de főételként is.